Očesne bolezni

Matične celice različnega izvora (embrionalne matične celice, matične celice mrežnice, živčne matične celice, matične celice iz kostnega mozga) imajo potencial za obnovo uničenega površinskega očesnega tkiva, veliko pa si obetajo tudi pri njihovi uporabi za namen zdravljenja različnih degenerativnih bolezni mrežnice.

Med letoma 1998 in 2006 je skupina pod vodstvom Graziella Pellegrinija uspešno izolirala matične celice iz zdravega očesa, jih gojila v laboratoriju in presadila nazaj 112 pacientom s poškodbami roženice. Med večletnim spremljanjem pacientov so v 76 % primerov potrdili popolno ali delno izboljšanje vida. Trenutno poteka več kliničnih študij z uporabo matičnih celic iz kostnega mozga za zdravljenje lezij Bechetove bolezni, retinitis pigmentoze, bolezni mrežnice in avtoimunske retinopatije.

 

Zdravljenje nekaterih oblik slepote

Leta 2012 se je začela študija z embrionalnimi matičnimi celicami, ki jo izvaja podjetje Advanced Cell Technology. V študiji nameravajo preučiti varnost pigmentnih celic mrežnice, pridobljenih v laboratoriju iz embrionalnih matičnih celic, za zdravljenje določenih oblik slepote. Po presaditvi celic v očesa pacientov, niso opazili nobenih znakov njihovega nekontroliranega deljenja in nastanka tumorjev. Pokazali so, da so se presajene celice pritrdile na mesto poškodbe ter omogočajo izboljšanje vida. Eni izmed sodelujočih pacientk se je vid izboljšal od zgolj zaznavanja gibov z roko pred postopkom do štetja prstov po postopku. Drugi pacient lahko po postopku vidi uro in gre sam v trgovino. Predvidevajo, da bodo učinki zdravljenja še boljši v naslednjih fazah študije, ko bodo uporabili večje število celic ter zdravili paciente v zgodnejših stadijih bolezni.

Trenutno najzanimivejše za uporabo v medicini so celice iPS, ki so letos tudi v prvi klinični študiji. Tudi tukaj gre za zdravljenje določenih oblik slepote. Od zgoraj opisane študije se razlikuje v tem, da bodo pacientu vzeli njegove lastne kožne celice, jih reprogramirali na pluripotentno stanje ter nato v laboratorju spremenili v pigmentne celice mrežnice ter injecirali v oko.