Darovanje organov je dejanje solidarnosti, humanosti in upanja. Je prostovoljna odločitev, s katero lahko po svoji smrti nekomu podarite novo priložnost za življenje. Transplantacijska medicina je ena najučinkovitejših metod zdravljenja, ki rešuje bolnike s končno odpovedjo organov. Opredelitev za darovanje organov je pomemben korak, ki odraža najvišje vrednote sočutja in medsebojne pomoči.
V Sloveniji se darovanje organov nikoli ne izvede brez soglasja. O svoji odločitvi in željah po smrti se pogovorite z bližnjimi.
Vsakdo v Sloveniji, ki dopolni 15 let (in je sposoben razsojanja) ter želi po svoji smrti darovati organe in tkiva za namen zdravljenja, naj svojo odločitev uradno zabeleži pisno/osebno ali elektronsko.
Osebno: pri pooblaščenih osebah na prijavnih mestih v Sloveniji.
Elektronsko: preko spletne strani e-Uprava. Navodila za elektronski vpis najdete TUKAJ.
Volja posameznika, da po smrti daruje svoje organe, tkiva ali celice za namen zdravljenja, je zapisana in skrbno zaklenjena v elektronskem Registru opredeljenih darovalcev organov in tkiv in ni vidna na kartici zdravstvenega zavarovanja. Šele po potrjeni možganski ali cirkulatorni smrti lahko zapis s odklenejo transplantacijski koordinatorji.
Tudi na ZTM lahko podate pisno izjavo o opredelitvi za posmrtno darovanje delov človeškega telesa.
Postopek je preprost:
- Potrebujete veljavni osebni dokument in kartico zdravstvenega zavarovanja,
- Pooblaščena oseba potrdi vašo identiteto,
- Čitljivo izpolnite obrazec za opredelitev,
- Podpis obeh (pooblaščena oseba in darovalec),
- Izjavo pošljemo v priporočeni pošiljki na Zavod RS za presaditve organov in tkiv Slovenija- transplant.
Odgovore na pogosta vprašanja in zanimive vsebine preberite na spletni strani Slovenija-transplant.